Rok z projektem

Wraz ze złotą jesienią nadszedł półmetek naszego projektu:

Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk "Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji osób dorosłych
- "Beautiful Mind" - Open Educational Resources in non-formal senior education".

Ten innowacyjny Projekt połączył we wrześniu 2014 roku aktywną współpracę trzech instytucji wspierających edukację pozaformalną seniorów.

Tak więc, ubiegłej jesieni wspólnie powiedzieliśmy start, podpisując wstępną umowę partnerską, oczekując tym samym na formalny dokument poświadczający nasze Partnerstwo, nasze zadania i budżet. Pierwsze miesiące, to szczegółowy podział zadań. Rozbieraliśmy wszystko na najdrobniejsze kawałeczki, tak aby dla każdego z Partnerów zakres zadań i czas na ich wykonanie było klarowne. Wszystkie ustalenia, jakie poczyniliśmy drogą mailową, czy telefoniczną, mogliśmy w listopadzie 2014 uzgodnić podczas wizyty partnerskiej w Castellon / Hiszpania, wizytując naszych hiszpańskich przyjaciół, partnerów projektowych. Kto sądzi, że taka wizyta, to tylko słońce i hiszpańska smaczna kuchnia, jest w błędzie! Trzy dni spotkań, w tym kilkadziesiąt przepracowanych godzin. Tak powstały pierwszy fundament, początek naszego Przewodnika. Omówienie grafiki, logo projektu, układu bibliograficznego, układu części metodycznej. Przy południowych charakterach, jakie dominowały podczas spotkania, czasami wyczuwalne było napięcie, ale dzięki temu wyjechaliśmy z ciepłej Hiszpanii nie tylko opaleni, ale także zadowoleni z ogromu pracy i z listą ustaleń na kolejne miesiące.

Za nami ponad 380 godzin wspólnej ciężkiej pracy trenerów, szkoleniowców, nauczycieli, badaczy i techników IT z trzech krajów. Kilkadziesiąt godzin pracy managera i koordynatorów z krajów partnerskich.

To czas, w którym wypracowana została w ponad 35% dobra, skuteczna forma aktywizacji dla grup nieaktywnych zawodowo w wieku 50+, które dotychczas były wspierane w inny sposób. Ta nowa forma nauki niewątpliwie będzie bardziej skuteczna i efektywna, widać to już po pierwszych scenariuszach, działaniach na platformie, szkoleniach.

Początki zawsze bywają trudne i również my jako Zespół ich doświadczyliśmy. Wszelkie jednak wątpliwości udało nam się rozwiać, przepracować i ustalić dalszy tok działań.

Każdą metodyczną nowinkę ustalaliśmy (i nadal to czynimy) z metodykami, trenerami zewnętrznymi, tak aby odbiorca Przewodnika mógł pracować ze swoim zespołem na materiale spójnym, dobrym metodycznie.

Mimo, iż na etapie budowania wniosku nie planowaliśmy bezpośredniej pracy z grupą seniorów, włączyliśmy taki model, który okazał się być bardzo dobrym sposobem na weryfikację poszczególnych etapów naszych scenariuszy z mnemotechnik. Ta współpraca ze słuchaczami ASP w Łodzi, przerodziła się w ogromną sympatię i nagranie surowych materiałów z ćwiczeń, z których powstały trzy filmy instruktażowe.

Przed nami kolejne kroki. Ewaluacja środkowa projektu, wizyta partnerska w Udine / Włochy, zakończenie kolejnego etapu wypracowywania scenariuszy do Przewodnika.

A potem już ostatnie szlify i wiosenna konferencja, na której pragniemy pochwalić się wspólnym dziełem! Zapraszamy!

tn IMG 3127